KALUNDBORG: Efter to års arbejde er projektet om en solcellepark ved Lerchenborg Gods faldet på plads. Alle partier i byrådet på nær Enhedslisten har givet grønt lys til det ambitiøse projekt. Det skriver TV2 Øst.
- Jeg synes, det er en god ide med energihalvøen Asnæs, hvor vi har et stort kraftværk, et stort raffianderi, vindkraft, bioethanol og solkraft. Det kan blive en hel besøgelsespark, siger godsejer Christian Lerche Lerchenborg til TV2 Øst.
Projektet kommer til at koste en næsten en halv milliars kroner og fylder, hvad der svarer til 150 fodboldbaner. Det er firmaet Omnisol, der skal bygge anlægget, og det vil være i stand til at producere strøm nok til at dække årsforbruget i 7000 parcelhuse.
Til TV2 Øst oplyser godsejeren, at han regner med, at opførelsen vil gå i gang her i år, og at parken vil stå færdig i løbet af 2015
jsb
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.