KØBENHAVN: Et flertal i Borgerrepræsentationen i København har lempet de ellers skrappe regler for, hvor mange af de helt store butikker, der må være i dele af kommunen. På den måde kan der oftere blive bygget meget store butikker, uden at der skal tages politisk stilling til det forinden, skriver DR København.
Socialdemokratiet kalder store butikker nødvendige for at konkurrere med den stigende e-handel. Den betyder færre men større butikker, siger partiets gruppeformand Lars Weiss til DR København, der understreger, at reglerne kun lempes på visse områder.
Enhedslisten, Alternativet og SF stemte imod forslaget, og også tre lokaludvalg har udtrykt store betænkeligheder i høringssvar. Det er den nye planlov, der har givet kommunerne frihed til at ændre på kravene til butikkernes størrelse og til antallet af store butikker.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.