AALBORG: Mandag stemte økonomiudvalget i Aalborg Kommune for et forslag om kønsneutrale toiletter. Forslaget er stillet af kommunens mangfoldighedsudvalg. Det skriver TV2.
Til en start skal de kønsneutrale toiletter kun laves i forbindelse med nye kommunale arbejdspladser eller større renoveringsprojekter på kommunale bygninger. På længere sigt skal også kommunale bygninger med offentlig adgang have kønsneutrale toiletter. Det gælder også, selvom de eksisterende toiletter i bygninger er kønsopdelte.
De Konservative, Venstre og Danmarksdemokraterne stemte imod forslaget. Mangfoldighedsudvalget stillede forslaget ud fra den tanke, at det er en lavthængende frugt for kommunen ift. at imødekomme personer, der fx identificerer sig som andet end de to klassiske køn.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.