AALBORG: De to færger, der besejler ruten Aalborg-Egholm, er så gamle, at det efterhånden er svært eller umuligt at skaffe reservedele ved nedbrud. Søfartsstyrelsen har skærpet kontrollen, og der er risiko for, at det ikke vil være muligt at opnå godkendelse af færgerne. Det fremgår af referatet fra det seneste møde i Aalborgs teknik- og miljøudvalg.
At færgerne ikke er udskiftet tidligere, handler ifølge teknik- og miljørådmand Peter Lindholt (DD) om økonomi og prioriteringer. Og selv om et nyt fremdrivningssystem kan koste mindst 14 mio. kr., er han fortrøstningsfuld.
- Vi har heldigvis noget likviditet, vi kan trække på. Jeg tænker, at hele byrådet er interesseret i, at de skal virke, og vi står sammen om at finde den nødvendige økonomi, siger han til Nordjyske.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.






