dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kollapset bro trukket på land

KORT NYT
10. DEC 2019 7.00

VIBORG: Natten til lørdag kollapsede en bro over Gudenå ved Bjerringbro, men allerede klokken 15.30 mandag eftermiddag blev den store rådne træbro hevet på land af en hårdt arbejdende gravko. Det skriver Midtjyllands Avis.

Forud var gået flere timers arbejde. Tilbage står nu et par pæle samt gangafdelingen op mod broen på den sydlige side. Broen skal nu fragtes væk fra området.

Broen blev lukket for et år siden på grund af fare for sammenstyrtning. Den kun otte år gamle bro var helt rådden. Det var meningen, at broen skulle fjernes i løbet af denne uge, men inden da styrtede broen i åen.

MG

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kollapset-bro-trukket-paa-land

GDPR