HALSNÆS: Et fabriksanlæg i Frederiksværk, der torsdag brød i brand og udspyede damp indeholdende giftige og eksplosionsfarlige gasser, får nu et foreløbigt stop for videre forsøg fra Halsnæs Kommune, oplyser Frederiksborg Amts Avis. De to virksomheder, Reaktor og DeNova, står bag testanlægget, der testede genanvendelse af plastik til olie.
- Vi har ringet til dem her til morgen og bedt dem stoppe med at udføre forsøg. Tilladelserne til at udføre test har de stadig. Vi kan ikke foretage os yderligere, før vi kender årsagen til brand og udslip og ved, om tilladelserne er blevet overholdt eller misbrugt til forkerte ting, siger kommunaldirektør Anders Mørk Hansen.
Han bemærker, at det kan tage alt fra timer til uger, før det ligger fast. I den periode skal forsøgene ligge stille. Halsnæs Kommune gav i 2013 tilladelse til, at DeNova, Reaktor og samarbejdspartnere gik i gang med et testanlæg, som via en pyrolyseproces skal genanvende plastic og lave det til dieselolie.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.