dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Miljøminister Lea Wermelin glæder sig over en god start for konkurrencen Danmarks Vildeste Kommune, men siger, at det også kommer til at kræve, at kommunerne forklare borgerne, hvorfor græsset får lov at gro.
Emil Staulund Larsen

Kommunekonkurrence giver medvind til naturen, men også modvind lokalt

Miljøminister Lea Wermelin (S) glæder sig over, at 92 af 98 kommuner har meldt sig ind i kampen for at arbejde for mere vild natur. Det kræver dog kommunikation til borgerne, der misforstår flere tiltag.

FOLKEMØDET: Klimakrisen har ofte stået foran biodiversitetskrisen, men i den seneste tid har naturen fået mere opmærksomhed. Blandt andet har Danmark tilsluttet sig EU biodiversitetsstrategi for 2030, hvor 30 pct. af EU's areal skal være beskyttet natur, hvoraf ti pct. skal være strengt beskyttet natur.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/kommunekonkurrence-giver-medvind-til-naturen-men-ogsaa-modvind-lokalt

GDPR