KØBENHAVN: En ny plan fra regeringen giver kommunerne mulighed for at tillade mere erhverv og bebyggelse på en række nye områder. Det kan for eksempel være et ønske om at indrette boliger i en gammel skole eller produktionsvirksomhed i et nedlagt mejeri. Det vil være en betingelse, at kommunerne ud fra kriterier såsom faldende beskæftigelse eller nedgang i antallet af husstande i hvert enkelt tilfælde vurderer, om der kan gives tilladelse, oplyser Miljøministeriet.
Den tidligere regering gav med en ændring af planloven lempelser for 29 udvalgte kommuner i yderområderne. De 29 kommuner fik blandt andet mulighed for at bygge i kystnærhedszonen, som strækker sig fra kysten og 3.000 meter ind i landet, uden krav om en særlig begrundelse. Den ændring bliver fjernet, så der igen kun kan bygges, hvis der er særlige forhold, der taler for det.
I forhold til detailhandelen vil regeringen også ændre lovgivningen, så bl.a. kommuner med mellemstore byer ikke længere kan tillade opførelsen af store udvalgsvarebutikker på over 2000 m2 som for eksempel byggemarkeder eller møbelbutikker. Det sker for at bevare levende bymidter.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.