
LANGELAND: Selv om staten har lukket den særlige pulje til nedrivning af faldefærdige huse, så har Langeland alligevel fået penge til at køre bulldozeren frem. Pengene - i alt 4,5 millioner kroner - kommer nu fra statens penge til byfornyelse.
I første omgang vil kommunen prioritere de grimme huse, der kan ses af mange, fortæller borgmester Bjarne Nielsen (V) ifølge DR Fyn:
- Vi prioriterer de huse, der ligger ud til en landevej, hvor det ikke ser ret pænt ud og i et område, hvor der ellers ligger mange pæne huse. Husejerne skal dog betale pengene tilbage til kommunen, hvis de efterfølgende sælger den ryddede grund med fortjeneste, siger borgmesteren.
Statens Byggeforskningsinstitut har tidligere skønnet, at der er mere end 10.000 potentielt dårlige boliger i landområderne og de mindre byer.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.