NORDFYNS: Når kommunen fra årsskiftet sender alle sine ledige byggegrunde i udbud, er priserne helt i bund. Byrådet har nemlig besluttet at fastholde det lave prisniveau, som blev besluttet ved udgangen af 2013.
På grund af de lave priser, oplever kommunen en øget interesse for at købe byggegrund - og dermed også flere købsaftaler. Det varmer i byrådssalen.
Det er præcis den effekt, kommunalbestyrelsen gik efter, da vi skruede priserne ned med 35-40 pct. Derfor har der heller ikke været så meget at betænke sig på, da vi skulle fastlægge priserne for det kommende års udbud, siger borgmester Morten Andersen (V).
Nordfyns Kommune har solgt 10 parcelhusgrunde i 2014. Derudover er der solgt tre parcelhusgrunde, som overtages i 2015. Til sammenligning blev der i hele 2013 kun solgt tre parcelhusgrunde. I 2014 har kommunen solgt en enkelt erhvervsgrund, mens der i 2013 ikke blev solgt erhvervsgrunde.
Fakta om udbud af byggegrunde
- De fastsatte priser er minimumspriser.
- Tilbudsgiver er ikke afskåret fra at afgive et højere købstilbud end den fastsatte pris. Ved flere bud på samme grund, sælges til den højeste pris.
- Grundene sælges i henhold til Indenrigsministeriets bekendtgørelse nr. 799 af 24. juni 2011 om offentligt udbud ved salg af kommunens faste ejendomme.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.