dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Milliardbyggeri på vej i København

KØBENHAVN: Et stort anlagt byggeprojekt i København- kaldet Fremtidens Sølund - kommer til at koste over 1 mia. kr. og bestå af 360 plejeboliger og 150 ungdomsboliger, hvoraf 20 boliger er til unge med såkaldt autismespektrumsforstyrrelse. Det skriver Berlingske.

Derudover kommer der 20 seniorboliger, en daginstitution og tre mindre butikker. Der kommer også både private og offentlige parkeringsplader. Det nye byggeri vil samlet bestå af 37.895 etagekvadratmeter. 

Byggeriet kommer til at indholde en daginstitution, fællesarealer og mikrobutikker i stueplan. Herudover etableres ca. 80 offentlige parkeringspladser og 83 parkeringspladser til beboere og erhverv.

dc

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/milliardbyggeri-paa-vej-i-koebenhavn

GDPR