
Transport- og Bygningsministeriet har besluttet at indlede en disciplinær undersøgelse af Banedanmarks adm. direktør Jesper Hansen, oplyser TV2. I forvejen er en anden direktør i Banedanmark sigtet for embedsmisbrug, efter at han ifølge Ingeniøren forbød sine medarbejdere at samarbejde med en underleverandør, som han var på kant med.
- Jeg kan bekræfte, at mit departement har modtaget nye oplysninger i sagen og, at det er besluttet at indlede en disciplinær undersøgelse af Jesper Hansens rolle i nedlæggelsen af forbud mod at bruge Ravn Bane ApS i Banedanmark, skriver transportminister Hans Christian Schmidt (V) i en mail til TV 2.
Dagens udvikling kommer efter at direktør Jesper Ravn, fra entreprenørfirmaet Ravn Bane Aps torsdag politianmeldte Banedanmarks adm. direktør. Det skete på baggrund af en intern mail fra ansatte i Banedanmark, hvor det fremgår, at beslutningen om at sortliste Jesper Ravn kom fra Jesper Hansen, altså den øverste chef i Banedanmark.
- Jeg er glad for, at der nu sker noget. Men hvorfor skal en borger være den, som hele tiden finder nye og graverende fejl? Jeg ville ønske, at man ville oppe sig og træde i karakter. Uden mine egne undersøgelser ville det hele have fortsat upåvirket, siger Jesper Ravn.
Har afvist erstatning på 1,2 mio. kr.
Kammeradvokaten skal være udspørger i den disciplinære undersøgelse, oplyser Transportministeriet, som desuden vil lade Kammeradvokaten se på om Jesper Hansens mulige rolle i sagen får indflydelse på spørgsmålet om en erstatning, som Jesper Ravn tidligere har fået tilbudt. Det skete i begyndelsen af måneden, og tilbuddet lød på 1,2 mio. kr. i erstatning. Jesper Ravn afslog imidlertid.
- Takkede jeg ja, ville jeg endegyldigt vinke farvel til muligheden for en retssag. Beløbet ville ikke dække de knap fem mio. kr. der mangler i kassen, eller de yderligere tre mio. kr., som kunne redde os igennem vinteren. Jeg mener fortsat, at Transportministeriet bør tilbyde et forlig svarende til vores tab, siger Jesper Ravn.
- Det er korrekt, at Jesper Ravn har takket nej til det fremsatte tilbud. Det betyder, at retssagen fortsætter ved domstolene. Men Kammeradvokaten vurderer de nye oplysninger, herunder om de har betydning for erstatningsspørgsmålet, siger transportminister Hans Christian Schmidt.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.