
KØBENHAVN: København er blevet beriget med fem nye Urban Riggers: Container-boliger på vandet, som skal skabe hjem for mange studerende. Hårdføre materialer sikrer de i alt 60 lejligheder mod saltvand, vejrlig og brandfarer.
Den første blev søsat som prototype i september 2016, og nu er tiden kommet til næste generation af Urban Rigger, som indebærer fem nye, opgraderede ’riggers’.
- UR 1.0, som vi kalder det, var en prototype med 12 boliger. Nu er vi nået til UR 2.0, som er designet ud fra de erfaringer, vi har gjort os det seneste tre års tid. Det indebærer en bedre udnyttelse af pladsen, en 220 kvadratmeter stor og lys kælder, flere fællesarealer, bedre køkkenfaciliteter og optimeret teknik, fortæller Peter Mayntzhusen, som er CTO-teknisk direktør hos Urban Rigger.
Robuste materialer til et aggressivt miljø
Urban Rigger 2.0 står indflytningsklar i løbet af i år, har en lejekontrakt på Refshaleøen, der lyder på ti år og kan nemt flyttes til en ny lokation på vandet efter behov. Men netop beliggenheden på det salte havvand har stillet store krav til de materialer, som boligerne består af:
- Det er et aggressivt miljø, vi har med at gøre. Derfor er containerne og betonfundamentet i sig selv de eneste rigtige løsninger, da de kan klare vand og forskelligt vejrlig. Containerne er samtidig splinternye, de er bygget til formålet og har en levetid på 50 år, mens betonens levetid er over 100 år. Containerne er bygget af Cortenstål, som – når det ruster – beskytter sig selv gennem langsommere gennemtæring, forklarer Peter Mayntzhusen.
Han fortæller videre, at de nye container-boliger også består af brandhæmmende materialer, som kan klare det hårde miljø.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.