dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nummerplade kommer til at fungere som Brobizz

KORT NYT
13. JUL 2017 10.03

Fra næste år vil Sund & Bælt gøre det muligt for bilister at betale broafgiften på Storebæltsbroen og Øresundsbroen via nummerpladen. Det skriver Forenede Danske Motorejere, FDM.

Nummerpladen vil blive aflæst automatisk i betalingsanlæggene, efter at bilejeren har tilknyttet nummerpladen til sin brugerkonto hos Brobizz, som derefter trækker pengene på ens betalingskort ligesom med en almindelig Brobizz.

Også når man skal passere den nye bro over Roskilde Fjord, der åbner i 2019, vil man kunne betale med sin nummerplade. Her vil der slet ikke blive opført en betalingsstation, men udelukkende kunne betales med Brobizz og den nye nummerpladeløsning, som Sund & Bælt kalder Brobizz Light. 

mfa

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/nummerplade-kommer-til-at-fungere-som-brobizz

GDPR