NORDDJURS: Repræsentanter fra Norddjurs Kommune, Halmstad Kommune og Stena Line er i gang med at udvikle en strategisk arbejdsplan for en ny færgerute mellem Grenaa og Halmstad i Sverige, oplyser Norddjurs Kommune om ruten, der begynder at drifte fra 2020.
Færgeruten fra spidsen af Djursland til Sverige sejler nu mellem Grenaa og Varberg, men den nye rute skal sejle til Halmstad, der ligger 73 kilometer længere mod syd.
De to kommuner har allerede inddraget en række aktører på begge sider af Kattegat. I Norddjurs har man eksempelvis involveret interessenter som Kattegatcentret, Det Grønne Museum, Gammel Estrup, Erhverv Grenaa, Shop-i-city, Kulturhuset Pavillonen samt Grenaa Golfklub.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.