Den tidligere adm. direktør for HedeDanmark Carsten With Thygesen skal være ny formand for Skovrådet, har miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) besluttet.
Skovrådet skal rådgive ministeren om skovbrugsfaglige og andre spørgsmål vedrørende skove og består udover formanden af 15 medlemmer, som udpeges af miljø- og fødevareministeren efter indstilling fra en række organisationer. Carsten With Thygesen er uddannet forstkandidat fra Københavns Universitet.
- Aftalen om Naturpakken betyder, at der i de kommende år skal udlægges skov til biodiversitetsformål i et omfang, som ikke er set tidligere, og jeg er også på vej med et nyt nationalt skovprogram. Med Carsten With Thygesen i spidsen er Skovrådet klædt godt på i forhold til de opgaver, der venter, siger Esben Lunde Larsen.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.