Landets kommuner tilbydes nu et nyudviklet værktøj, som kan lette arbejdet med at vælge den rigtige udendørs belysning. DOLL i Albertslund har udarbejdet programmet i samarbejde med Utopian City Scape, fortæller Albertslund Posten.
DOLL RealSite hedder programmet, der giver ulighed for at opleve armaturer fra tre forskellige leverandører indsat i et virtuelt miljø. Kommunen kan selv fjerne og placere lamperne i hele miljøet og på den måde teste og diskutere forskellige opsætninger på vejene.
Programmet er som nvnt gartis, men hvis det virtuelle miljø skal være en kommunes også egne veje og pladser, skal der betales for det. Beslutningsgrundlaget skulle til gengæld gerne blive tilsvarende bedre.
mk
Se præsentationsvideo på YouTube.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.