
HADERSLEV: Fra 1. november er Karina Kisum Jensen ny direktør for teknik og klima i Haderslev.
Hun er uddannet arkitekt og kommer med bred erfaring inden for det tekniske område fra tidligere job som planchef i Ikast-Brande og senest leder af plan- og udvikling i Hedensted Kommune.
- Med ansættelsen af Karina styrker vi vores fokus på vækst og velfærd ved at prioritere klimaindsatsen og by- og områdeudviklingen. Karina vil især skulle beskæftige sig med at udvikle byerne og lokalområderne, som vi investerer mange millioner i de kommende år, siger borgmester H. P. Geil (V).
I direktionen afløser Karina Kisum Jensen Rune Larsson, der tidligere på året gik på pension, senest fra jobbet som direktør for erhverv og borger.
Selvom Karina Kisum Jensen kommer fra en stilling i Hedensted, får hun ikke langt på arbejde. Privat er hun nemlig bosat i Christiansfeld, hvor hun bor med sin mand.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.