FREDERIKSHAVN: Muligheden for at udlægge 35 nye store sommerhusgrunde ved Hulsig Hede tæt ved Kattegatkysten, er lukket, siger formand for plan- og miljøudvalget i Frederikshavn, Peter Nielsen (S) til Nordjyske.
Kommunen har haft afklarende drøftelser med Bolig- og Planstyrelsen, efter en afgørelse i Planklagenævnet kom på tværs af kommunens og en grundejers planer om sommerhusbyggeri.
Nævnet sagde nej bl. a. med henvisning, til at traner på Hulsig Hede fouragerer på marken, som en lokal grundejerforening havde peget på. Og med nævnsafgørelsen bortfaldt forudsætningerne for at medtage området i et nyt landplandirektiv om udlæg nye sommerhusområder.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.