SØNDERBORG: Et nyetableret biogasanlæg - det andet i kommunen - er en investering på 250 mio. kr. og vil reducere CO2-udledningen fra Sønderborg Kommune med op til 60.000 ton CO2 om året.
Dermed har partnerskabet planlagt investeringer for 500 mio. kr. i den grønne omstilling af Sønderborg Kommune, oplyser Nature Energy.
Det første biogasanlæg er planlagt etableret ved Glansager, og det andet anlæg ønskes placeret ved Kværs tæt ved Sønderborgmotorvejen.
BioenergiSyd, der har 150 medlemmer, samarbejder i forvejen med Nature Energy om at etablere biogasanlægget ved Glansager i den østlige del af Sønderborg Kommune. Her har kommunen netop godkendt en miljøkonsekvensrapport, som muliggør placeringen af et biogasanlæg, der kan behandle op til 600.000 ton biomasse om året.
Grønne job og lavere CO2-udledning
Sønderborg Kommune har med Project Zero sat en ambitiøs målsætning om at være CO2-neutral 20 år før resten af Danmark. Det betyder, at Sønderborg-området i 2020 skal have reduceret udledningen af CO2 med 50 pct. i forhold til 2007. Den målsætning vil biogasanlægget i Kværs bidrage markant til at realisere:
- De to biogasanlæg, som Nature Energy og BioenergiSyd ønsker at etablere kan bidrage væsentligt til, at vi når i mål. Samtidig vil de to anlæg til sammen skabe mere end 400 job i byggeperioden og 30 faste arbejdspladser på selve anlæggene. Derfor håber jeg det lykkedes at realisere planerne, siger borgmester Erik Lauritzen (S).
Nature Energys ansøgning om at etablere et biogasanlæg ved Kværs skal nu behandles af Sønderborg Kommune. Såfremt der gives tilladelse til at etablere biogasanlægget, kan anlægget være i drift i løbet af 2021.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.