HJØRRING: Ved at gå sammen med Hjørring Private Realskole og VUC & hf Nordjylland sparede Hjørring Kommune mange penge, da det nye Femhøje Idrætscenter skulle bygges, skriver TV2 Nord. Udgifterne blev fordelt på tre hænder, og nu bliver idrætscenteret brugt hver eneste dag, i stedet for at det kun skal bruges ganske få timer om ugen. I forlængelse af det nye stadion er der således bygget to idrætshaller og nye undervisningslokaler, som parterne hver især skal bruge.
Det utraditionelle samarbejde mellem de tre parter betyder, at man har løst pladsproblemer og sparet penge på byggeriet af faciliteter, parterne ellers skulle have etableret hver for sig. I stedet for at lave tre gange omklædningsfaciliteter, tre gange foyer og tre gange indgangsparti betyder det nye center, at de kan nøjes med én af hver - til deling.
Hjørring Kommune har brugt 18 mio. kr. på byggeriet, imens VUC & hf Nordjylland har betalt 12,5 mio. kr. og Hjørring Private Realskole har lagt 15 mio. kr. Ifølge borgmester Arne Boelt (S) har Hjørring Kommune sparet cirka 20 mio. kr. i forhold til, hvis kommunen selv skullet have bygget om.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.