
ODDER: På baggrund af en ny bekendtgørelse tager Odder Kommune nu hul på en ny praksis over for den invasive art bjørneklo. Formålet er at udrydde planten i hele kommunen, og planen gælder frem til 2028, oplyser kommunen.
Den nye plan viderefører den hidtidige indsats for hele kommunen. Samtlige grundejere - offentlige som private - vil således fortsat være forpligtet til at bekæmpe kæmpebjørneklo, hvis den findes på deres grund.
Den nye bekendtgørelse giver kommunerne mulighed for at foretage bekæmpelse af bjørneklo på lodsejerens regning efter et påbud, mens det ikke længere er muligt at foretage politianmeldelse eller bødestraf. Prisen fastsættes ud fra tidsforbruget.
Forvaltningen ønsker, at bekæmpelse af kæmpebjørneklo sker ved dialog med borgerne. Ved manglende bekæmpelse vil der blive taget kontakt til brugeren eller ejeren.
Hvis der fortsat ikke sker noget, vil kommunen påbyde ejeren eller brugeren at komme i gang - med en frist på mindst 14 dage. I påbuddet vil der blive oplyst, hvornår kommunen vil føre tilsyn med, om arbejdet er udført, og der vil blive informeret om, at kommunen kan foretage bekæmpelse for ejerens eller brugerens regning, hvis fristen ikke overholdes.
- Der er en invasiv art, som er vigtig at få bekæmpet, og derfor lægger vi op til, at hvis der er nogle, som ikke formår at gøre det på deres grund, kan kommunen gøre det på borgerens regning, formulerede udvalgsformand Ole Lyngby Pedersen (V) det under byrådsmødet, hvor planen blev vedtaget.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.