Rundt omkring på de danske øer er der stigende uro på borgmesterkontorerne. De var nemlig - inden valget - blevet stillet billigere færgebilletter i udsigt af den tidligere regering, mens den nuværende transport- og bygningsminister Hans Christian Schmidt (V) dengang slog på tromme for at indføre det såkaldte landevejsprincip, så færgebilletternes pris bliver den samme som det vil koste at køre en tilsvarende distance på landevejen. Men efter han blev minister har Hans Christian Schmidt i sidste måned understreget, at han ikke kan love noget.
- Efter forårets forslag fra den tidligere regering om trafikal ligestilling af de danske øer, ser det nu endelig ud til, at der er en meget bred opbakning i Folketinget til, at forslaget kan gennemføres. Hvis den nye regering i den kommende finanslov ikke kommer med et forslag om nedsættelse af færgetaksterne, der er mindst lige så godt som den tidligere regerings forslag, vil vi betragte det som et løftebrud, siger Fanøs borgmester, Erik Nørreby (V).
Han er ikke alene med sin holdning. Borgmestrene på Læsø, Samsø og Ærø bakker op, men færgebilletpriserne ligger reelt under Social- og indenrigsministeriet, og her siger minister Karen Ellemann (V), at hun ikke kan 'gå ind i detaljerne om, hvad det bliver for en model'. Hun henviser til at der endnu ikke er indledt forhandlinger om spørgsmålet.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.