dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Poppeltræerne i midterrabatten på en del af ringgaden i Aarhus skal fældes og erstattes af nye træer, fordi de er blevet farlige for trafikken.
Aarhus Kommune

Poppeltræer er store og flotte - indtil de også bliver farlige

Aarhus fjerner nu 82 poppeltræer, fordi de udgør en fare for trafikken. Kommuner skal huske at tage stilling til, hvilke træer de planter, siger ekspert.
12. JAN 2022 7.20

AARHUS: 82 poppeltræer, som pryder midterrabatten på en del af ringgaden omkring Aarhus, skal nu fældes og erstattes af nye træer. Årsagen er, at de 40 år gamle træer smider store grene og er i fare for at vælte.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/poppeltraeer-er-store-og-flotte-indtil-de-ogsaa-bliver-farlige

GDPR