RANDERS: 247 hektar landbrugsjord kan meget vel allerede til næste år blive anvendt til seks store solcelleanlæg og bidrage til en væsentlig reduktion af CO2-udslippet. Et flertal i Miljø- og Teknikudvalget har netop besluttet, at kommunen skal udarbejde forslag til kommuneplantillæg og lokalplaner, lyder det fra Randers.
Virksomheden Solenergi Danmark med hovedsæde i Havndal har ansøgt om at opsætte seks store jordbaserede solcelleanlæg i samarbejde med lokale jordejere ved seks lokaliteter. Projektet vil kunne levere en årlig el-produktion på 88.700 MWh. Det kan give strøm til el-apparater i mere end 20.000 husholdninger.
- Der er den store fordel ved solenergi i forhold til vindmøller, at energien produceres om dagen, når vi har mest brug for den. Det er modsat i forhold til møllerne, hvor overskudsproduktion om natten sælges billigt til vores nabolande. El-produktion fra solceller har desuden den fordel, at den er 100 pct. lydløs, og at den ikke rager højere op i landskabet, end at den kan gemmes væk bag buske og træer, siger formanden for Miljø- og Teknikudvalget, Frank Nørgaard (DF).
Forventer ikke flere ansøgninger
Planerne ventes at komme i offentlig høring i løbet af foråret 2015 - inden politikerne i både udvalg og byråd skal tage endelig stilling til sagen.
Bliver planerne om de seks jordbaserede solcelleanlæg til en realitet, vil de med stor sandsynlighed blive de eneste af slagsen i Randers Kommune. På grund af Statens ændrede afregningsregler for sol-produceret strøm forventer Miljø- og Teknikforvaltningen ikke flere ansøgninger om store jordbaserede solcelleanlæg.
Randers fik sidste år førstepladsen blandt landets kommuner, når det handler om det laveste CO2-udslip pr. indbygger.
Ambitionen er, at kommunen i 2030 skal være forsynet med 75 pct. vedvarende energi.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.