Ikke bare Danmarks, men hele verdens største havvindmøllepark skal opføres i Danmark, hvis det står til regeringen.
50-75 cirka 250 meter høje havvindmøller skal placeres på et endnu ikke fastlagt sted i de danske farvande og producere så meget energi, at det svarer til det samlede elforbrug i Danmarks syv største byer.
Det oplyser energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) forud for præsentationen af regeringens energiudspil i den kommende uge.
- Der er tale om en meget, meget stor havvindmøllepark. Den vil spille en central rolle i forhold til at nå regeringens mål om, at mindst halvdelen af det samlede energiforbrug i 2030 skal være baseret på vedvarende energi, siger Lilleholt.
Vindmølleparken skal have en kapacitet på 800 megawatt. Og det er planen, at det i 2021 skal afgøres, hvem der skal opføre den.
Opføres uden støtte
Regeringen satser på, at parken vil kunne opføres uden offentlig støtte ud over de omkostninger, der er forbundet med at lægge kabler, der forbinder vindmøllerne med resten af elnettet.
- Prisen på havvind falder til stadighed meget kraftigt. Vi har blandt andet i det nordlige Tyskland set, at der har været såkaldte nulbud. Det er simpelthen fordi, teknologiudviklingen er gået meget stærkt. I dag vil det ikke kunne lade sig gøre at lave nye kulkraftværker, der per kilowatt-time vil være billigere end havvindmølleparker, siger Lilleholt.
Hvor forestiller I jer, at sådan en gigantisk havvindmøllepark skal ligge?
- Det er der ikke taget stilling til. Det går vi i gang med at kigge på, når vi får afsluttet forhandlingerne om energiaftalen.
Ministeren forsikrer, at møllerne hverken vil kunne ses eller høres fra land.
- Møllerne placeres langt ude på havet, mere end 50 kilometer fra kysten, siger Lars Christian Lilleholt.
Havvindmølleparken på 800 megawatt skal ikke stå alene. Men regeringen vil vente til 2022 med at tage stilling til, hvor meget mere havvindstrøm der er brug for.
Den største havvindmøllepark, der er planlagt indtil videre, Kriegers Flak, har en kapacitet på 604,8 megawatt. Den er planlagt til at stå færdig i 2021 og opføres af selskabet Vattenfall.
Prisen for den er 37,2 øre per kilowatt-time. Da Vattenfall vandt udbuddet i 2016, var det dengang verdens laveste pris for en havvindmøllepark.
Der skal flere til
Men selv om der er tale om en stor park, skal der endnu flere vindmølleparker til, påpeger flere.
- Det er entydigt den vej, vi skal gå for at nå målet om 50 procent vedvarende energi i 2030, siger interesseorganisationen Dansk Energis administrerende direktør, Lars Aagaard, der dog understreger, at der skal flere parker til.
Det er dog svært at sige, hvor mange, der bliver brug for, påpeger han.
- Vi kommer til at bygge både nummer to, tre og måske fire og fem. Hvor mange, vi kommer til at bygge på denne her side af 2030, afhænger af, hvor efterspørgslen går hen, og får vi elektrificeret transport og opvarmning? Og hvor går elpriserne hen?
Havvindmølleparken skal ifølge regeringen ikke så alene. Men regeringen vil vente til 2022 med at tage stilling til, hvor meget mere havvindstrøm der er brug for. De Konservative siger dog, at partiet ønsker at etablere tre havvindmølleparker.
Enhedslisten og SF roser ligeledes regeringen, men savner større ambitioner.
- Selv hvis regeringen skal nå sin i forvejen lave målsætning om mindst 50 procent vedvarende energi i 2030, er der brug for fire-fem havmølleparker, som alle skal være oppe at køre inden 2030, siger klima- og energiordfører Søren Egge Rasmussen (EL) i en skriftlig kommentar.
SF's Pia Olsen Dyhr peger på, at der er brug for mindst tre parker.
- SF så gerne en meget mere ambitiøs plan. Det er nødvendigt, hvis vi for alvor vil udbygge den vedvarende energi. Og vi kan altså ikke vente til 2027. Vi skal i gang med det samme, siger hun i en skriftlig kommentar.
Danmarks Naturfredningsforening skriver i en mail, at foreningen ligeledes ikke mener, at en enkelt park er nok.
Ritzau
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.