dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Region: Lægestuderende skal bo i Gellerup

KORT NYT
17. MAJ 2016 7.19

MIDTJYLLAND / AARHUS: Region Midtjylland vil af med sine nuværende læge- og funktionærboliger i Aarhus, skriver Jyllands-Posten. Fremover skal behovet for lægeboliger til læger under uddannelse dækkes, ved at regionen lejer lejligheder, ifølge regionen formentlig i Gellerupparken/Toveshøj i Brabrand.  Her er Aarhus Kommune i gang med en 1,7 mia. kr. dyr forandring, som skal gøre Gellerup til et attraktivt boligområde. Regionen påpeger, at Gellerup har kort afstand til Skejby, hvor regionen er i gang med opførelsen af Det Nye Universitetshospital, som fra 2020 skal samle de nuværende hospitalsmatrikler i Aarhus.

De nuværende lægeboliger fordeler sig på 57 ejerboliger og 13 lejeboliger. Derudover har regionen i dag 62 funktionærboliger, der ligesom de fleste af lægeboligerne ligger ved Aarhus Universitetshospital. Regionen vil sælge ejerboligerne, som trænger til ombygning og renovering. 

Som erstatning arbejder regionen med to modeller. Enten får Region Midtjylland en privat udbyder til at opføre 73 lægeboliger i Gellerup, hvor regionen efterfølgende vil leje sig ind på en langtidskontrakt. Eller også lejer regionen 73 lægeboliger af private udlejningsvirksomheder. Administrationen i Region Midtjylland foretrækker den første model.

dc

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/region-laegestuderende-skal-bo-i-gellerup

GDPR