HELSINGØR: Som led i et klimasikringsprojekt ved Gummistranden i Helsingør skal en ledning lede regnvand over 310 meter ud i Øresund. Regnvandsledningen vil dermed minimere risikoen for oversvømmelser ved boliger og erhverv i et større område af Helsingør by, oplyser Frederiksborg Amts Avis.
Første del af anlægsarbejdet bestod af nedgravningen af et stort regnvandsrør fra boligområdet Kronborg Strand samt etableringen af en underjordisk pumpestation i klitterne på stranden. Denne del er nu færdiggjort, og klitterne er ved at blive genetableret.
Med udmunding 310 meter ude i Øresund minimeres risikoen for forurenet badevand betydeligt i de få tilfælde om året, hvor de fælleskloakerede ledningsnet med blandet spildevand og regnvand ikke kan klare belastningen fra ekstra voldsomt nedbør, og der er behov for at lede vandet væk fra ledningssystemet, så der ikke sker oversvømmelser.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.