LOLLAND / LANGELAND: Man skal helt tilbage til 1998 ved etableringen af Storebæltsbroen for at finde en tilsvarende trafik til den, der er i dag, på færgeruten mellem Tårs og Spodsbjerg. Nye trafiktal viser nemlig en markant vækst i forbindelse med færgeruten, skriver TV2 Øst.
Ifølge rederiet Færgens årlige trafiktal, er der i højsæsonen fra medio juni til medio august blev fragtet 48.010 personbiler og 139.422 passagerer mellem Spodsbjerg og Tårs. Alene i juli måned i år sejlede færgen hele 31.610 personbiler og 94.077 passagerer over Langelandsbælt.
- Sidste år oplevede vi en hel del ekstraordinær trafik som følge af flygtningestrømme og politiets id-kontrol ved den dansk-tyske grænse, og derfor er det meget bemærkelsesværdigt, at sommertrafikken er i fortsat vækst. Vi har i år samarbejdet med både De Danske Sydhavskyster og de lokale turismeorganisationer for at gøre opmærksom på de oplevelser, der ligger på begge sider af vandet, og vi kan konstatere, at det har haft en markant effekt, lyder det fra Lindy Kjøller, salgs- og marketingchef hos Færgen.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.