SILKEBORG: Silkeborg Forsyning vil bruge 250 mio. kr. på Danmarks indtil videre største solenergianlæg på markerne ved Sejling Hede, og et indledende arbejde med et nyt røggaskøleanlæg er i gang, skriver Midtjyllands Avis.
Sidstnævnte er et projekt til 275 mio. kr. Det indeholder opførelsen af en ny bygning på cirka 2.500 kvadratmeter i forlængelse af det nuværende kraftvarmeværk. Silkeborg Forsyning forventer, at røggaskøleanlægget er klar til drift i sommeren 2017.
Alt i alt bliver der således særdeles gode muligheder for at holde Silkeborgs varmepriser på et stabilt niveau i fremtiden. I sommermånederne kan det nye solenergianlæg med cirka 150.000 kvadratmeter solfangere formentlig levere stort set al den varme, der er brug for.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.