ROSKILDE: Roskilde Kommune blev opmærksomme på et stort vandforbrug og sparede på et offentligt toilet 56.000 kr. ved hjælp af timeaflæst forbrugsovervågning. Kommunen bruger energistyringsværktøjet MinEnergi til at holde styr på kom ejendommes energiforbrug.
I begyndelsen aflæste kommunen alle målere manuelt og indrapporterede forbruget i MinEnergi. Samtidig havde kommunen en FuldService aftale med EnergiData, hvilket de stadig har. Aftalen betyder bl.a., at EnergiDatas energikonsulent gennemgår kommunens tal og indrapporterer eventuelle afvigelser til kommunens driftsansvarlige hver måned. På baggrund af den gennemgang henvendte Energikonsulent Bo Sonne Andersen fra EnergiData sig til kommunen i efteråret 2013. Han undrede sig over et relativt stort vandforbrug på et offentligt toilet.
Med timeaflæsning kunne kommunen dykke længere ned i tallene og se, hvad tid på døgnet det høje forbrug lå. Efter en grundig analyse fandt Irene Steenfeldt Boese ud af, at overforbruget af vand på det offentlige toilet skyldtes en uhensigtsmæssig styring. Det betød, at toilettets urinaler blev skyllet fuldstændig automatisk, uafhængig af brugen af urinalerne. Og ændringen betyder altså, at kommunen har fået en årlig besparelse på omkring 56.000 kr. ekskl. moms blot på dette ene offentlige toilet.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.