dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ørsted vil kaste 200 milliarder i vindmølleparker

Ørsted, tidligere Dong, vil investere 200 mia. kr. i grøn energi frem mod 2025, fortæller selskabet.
28. NOV 2018 9.07

Ørsted har onsdag forud for selskabets kapitalmarkedsdag præsenteret nye mål for den langsigtede strategiske og finansielle udvikling. Det skriver Ritzau Finans.

Disse tæller blandt andet investeringer på 200 mia. kr. i grøn energi frem mod 2025, hvoraf havvindmølleparker ventes at udgøre 75-85 pct.

Landvindmøller ventes at udgøre 15-20 pct., mens Bioenergy og Customer Solutions ventes at udgøre 0-5 pct.

- Vi forventer, at det globale marked for vedvarende energi vil mere end tredobles frem mod 2030.

- Som et af de førende selskaber inden for vedvarende energi har vi i Ørsted en stærk platform til at tage del i denne udbygning, siger administrerende direktør Henrik Poulsen i en fondsbørsmeddelelse og forsætter:

- Frem mod 2030 er det vores strategiske ambition at nå en installeret kapacitet på mere end 30 GW, forudsat at udbygningen skaber værdi for vores aktionærer.

Ørsted forventer en årlig gennemsnitlig vækst i driftsindtjeningen fra hav- og landvindmølleparker på 20 pct. i perioden 2017-2023, hvilket svarer til 25-26 mia. kr. i 2023.

Det fremgår også af meddelelsen, at selskabet frem til 2025 vil øge sit udbytte med en høj encifret pct.sats.

Ørsted skiftede i 2017 navn fra Dong Energy. Det skete i forbindelse med et strategisk skifte mod grøn energi og efter et omstridt og udskældt forløb, hvor staten solgte en stor andel af selskabet til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs.

I juni fortalte Ørsted, at man gerne vil sælge den del af forretning, der sælger el i Danmark til forbrugerne.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/rsted-vil-kaste-200-milliarder-i-vindmlleparker

GDPR