dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kraftig regn lammede Lyngbyvejen i København i august sidste år. Minister Torsten Schack Pedersen (V) påpeger, at klimaet bliver vådere i år, der kommer. (Arkivfoto).
Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix

Seks kraftfulde pumper skal beskytte mod massive vandmasser

Nye pumper, der kan pumpe 50.000 liter vand i minuttet, skal styrke det danske beredskab ved oversvømmelser.
4. JUN 2025 6.16

Når kraftigt nedbør og stigning i grundvandet truer med at drukne dele af Danmark, skal ny såkaldte højkapacitetspumper sættes ind.

I denne uge er der skrevet kontrakt på indkøb af seks nye pumper, som kan indsættes ved oversvømmelser. Det skriver Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab i en pressemeddelelse.

Indkøbet er den første materielanskaffelse i forbindelse med den politiske aftale om beredskabsområdet, som blev indgået i januar.

Pumperne, som kan pumpe op til 50.000 liter vand i minuttet, skal placeres på Beredskabsstyrelsens beredskabscentre og ventes at kunne blive taget i brug næste år.

Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen (V) påpeger, at klimaet bliver voldsommere og vådere i de kommende år.

- Derfor er det vigtigt, at redningsberedskabet råder over kraftige pumper, der hurtigt kan få vandet væk, siger han i meddelelsen.

Sættes ind lokalt

Pumperne indkøbes af Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, FMI, på vegne af Beredskabsstyrelsen.

De skal kunne indsættes lokalt ved komplekse og voldsomme vejrhændelser som assistance til blandt andet de kommunale redningsberedskaber.

Pumperne kan også indsættes ved naturbrande, hvor der er langt til nærmeste vandforsyning.

Hver enhed består af en pumpe og en container med slanger til større brande og et modul til oversvømmelse.

Alle partier i Folketinget er med i beredskabsaftalen fra januar - med undtagelse af Enhedslisten og Alternativet, der står uden for forsvarsforliget.

Med aftalen blev der afsat 608 millioner kroner i 2025 og 2026 til blandt andet at ansætte mere uniformeret personel og investere i specialiseret klimamateriel. Dertil blev der afsat 183 millioner kroner årligt frem til og med 2033.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvilke specifikke pumper, der er tale om, eller hvad prisen på indkøbet løber op i.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/seks-kraftfulde-pumper-skal-beskytte-mod-massive-vandmasser

GDPR