SKIVE: Attraktive sommerhuse ved Limfjorden skal kunne sælges som helårsboliger. Det er Skives plan for at tiltrække nye borgere til kommunen, der hermed udfordrer de gældende regler for sommerhuse.
- De ligger naturskønt med en god infrastruktur, så de vil kunne tiltrække nye borgere til kommunen, siger borgmester Peder Christian Kirkegaard til DR Midt og Vest.
Konkret drejer det sig om 50 sommerhuse med en attraktiv beliggenhed i Virksund ud til Limfjorden. Og hvis unge familier skal have lov til at købe sommerhusene i Virksund som helårsbeboelse, så vil det kræve nye regler eller en dispensation.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.