dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Skybrudssikring af Lyngbyvej først klar i 2025

KORT NYT
19. SEP 2017 10.20

KØBENHAVN: Et 12 mio. kr. dyrt kloakprojekt var ikke i stand til at forhindre, at Helsingørmotorvejen ved Lyngbyvej søndag blev oversvømmet igen. Det skriver Ingeniøren. Lyngbyvej er en af de største indfaldsveje til København, da størstedelen af borgere fra Nordsjælland, som arbejder i København, vælger netop denne rute ind til byen. Ifølge DMI faldt der 26,3 millimeter regn i området, og vejen måtte derfor spærres af i flere timer. 

Problemet med oversvømmelser på Lyngbyvej har været kendt i årevis og i 2014 lavede Københavns Kommune et 12 mio. kr. dyrt kloakprojekt, der skulle fører vandet andet steds hen. Problemet er blot, at der endnu ikke er etableret et bassin, hvor vandet kan løbe hen.

I en mail til Ingeniøren forklarer planlægger Ida Marie Knudsen fra Hofor, at det areal, hvor vandet skulle løbe hen, i stedet skal bruges til at anlægge skakter til den nye skybrudstunnel, som først står færdig i 2025. Man kan derfor ikke etablere et overskudsbassin før skybrudstunellen. 

sl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/skybrudssikring-af-lyngbyvej-foerst-klar-i-2025

GDPR