
SLAGELSE: Når bilister kører af Storebæltsbroen og ind på Sjælland, skal de fremover mødes af et nyt naturområde. Det er planen hos Slagelse Kommune, der sammen med Den Danske Naturfond bruger 57 millioner kroner på at opkøbe land og udvikle et grønt område på 260 hektar, oplyser parterne.
- Jeg er overbevist om, at området bliver et attraktivt udflugtsmål for både Slagelse Kommunes borgere, gæster udefra, vores skoler og institutioner, siger borgmester i Slagelse Kommune Knud Vincents (V).
I området, der ligger ved Korsør, skal der være levesteder for truede planter og dyr, ligesom tidligere vådområder, afgræssede enge og overdrev skal genskabes.
Borgere skal inddrages
Den Danske Naturfond opkøber og genopretter med fondsmidler natur i Danmark. Her lægger formand Bengt Holst særligt vægt på det nye områdes placering langs både bro og bælt, motorvej og jernbane.
- Det giver gode muligheder for at udvikle og fremvise dansk natur, når det er bedst, siger han.
Kommunen varsler, at man vil inddrage borgerne, hvis idéer kan være med til at forme området. Der skal afholdes offentlige møder og åbne ture i området i 2024, ligesom der skal findes et navn.
Landbrugsdrift ophører
Brugen af arealer skal samtænkes, så de anvendes på en måde, der opfylder flere hensyn og funktioner på samme tid. Hele området med de tidligere dyrkede marker skal udvikles til ét stort, sammenhængende naturområde, som kommunens eksisterende naturprojekt Halsskov Overdrev bliver en del af.
Landbrugsdrift, gødskning og sprøjtning ophører, mens jagt og fiskeri på arealerne kun må finde sted efter nærmere aftale med den part, der ejer det respektive areal.
Drænrør og grøfter til afvanding bliver afviklet, og tidligere tiders vådområder og småsøer bliver genoprettet. Køer og heste skal afgræsse de genskabte enge og overdrev, og der bliver gode levesteder for mange truede og sjældne dyr og planter.
F.eks. stor kobbersneppe, vibe, sanglærke, grønbroget tudse, markfirben, dukatsommerfugle og mange flere. Men også almindelige arter som spidssnudet frø, agerhøne, tornsanger og eng-randøje får gode levevilkår.
Naturområdet ventes at stå færdigt om tre til fem år.
Kruusesminde-området
- Det nye naturområde er på i alt ca. 260 ha. Sammen med de andre naturområder omkring Korsør bliver der et samlet naturområde på ca. 1.000 ha bestående af vild natur, strandarealer, skove og nor.
- Består af fem km kyst med et 50 ha stort fuglereservat længst mod nord og klinten ved Storebæltsbroen. Den centrale del af området består af 220 ha græsmarker, landbrugsarealer og småskove, som skal omdannes til kvalitetsnatur.
- De eksisterende bygninger til ejendommen Kruusesminde er med i købet og overtages af Slagelse Kommune, der skal finde ud af, hvad de skal bruges til.
- Købsprisen for Kruusesminde er 57 mio. kr. De to samarbejdspartnere har derudover afsat midler til løbende drift og udvikling af en grøn infrastruktur omkring Korsør og Storebælt. Der forventes indtjening ved frasalg og bortforpagtning. Dette beløb kendes ikke p.t.
- Området bliver med fri offentlig adgang og har direkte stiforbindelser fra bl.a. Korsør by og motorvejsparkering ved afkørsel 41 og 42 på E20.
- Derudover arbejdes der med at få etableret et fugletårn, shelterplads, naturrum til undervisning, udsigtspunkter, naturformidling og meget mere.
- Det hele skal fastlægges i en natur- og friluftsplan, som Slagelse Kommune og naturfonden udarbejder i fællesskab.
/ritzau/dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.