
Det skal være slut med at DSB bestiller tog, der først skal udvikles. Fremover skal materiellet bestå af 'en ensartet flåde af velafprøvede standardtog', oplyser transportminister Ole Birk Olesen (LA).
Den løsning vil også give store driftsøkonomiske besparelser i forhold til blandt andet vedligehold. Beslutningen er truffet på baggrund af et eksternt kvalitetssikret beslutningsoplæg, som DSB netop har præsenteret for transportministeren og partiernes transportordførere.
- Vi skal undgå de fatale fejl, som blev begået ved anskaffelsen af IC4. Og det her beslutningsoplæg er et stort skridt på vejen mod at erstatte DSB’s utidssvarende materielflåde med driftsstabile og moderne eltog, siger ministeren i en kommentar.
Materielselskab for sig
Ole Birk Olesen ønsker desuden at etablere et nyt statsligt materielselskab for at gøre klar til markant mere udbud af togtrafikken. Selskabet skal videreføre DSB’s indkøbsprogram og være ejer af de nye eltog, når DSB’s utidssvarende materielflåde skal erstattes med driftsstabile og moderne eltog.
Ideen får umiddelbart opbakning fra Dansk Folkepartis transportordfører Kim Christiansen, der hæfter sig ved at en opdeling vil forhindre at DSB kommer i en situation, hvor man skal til at leje tog ud til en konkurrent. Noget der ifølge Kim Christiansen godt kan give et forkert billede af prisen.
- DSB er i dag en stor virksomhed med mange kasketter. DSB har ansvar for stationer, materiel, værkstedsfaciliteter og skal også være operatør. Jeg tror, det er vigtigt, at man får isoleret materieldelen i et selskab, som står for ejerskab og udlejning, siger han til Ritzau.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.