
Et kæmpe strømkabel mellem Esbjerg og den hollandske by, Eemshaven, skal gøre Danmark grønnere og sørge for, at der altid er strøm i vores stikkontakter, skriver DR Syd i dag. Både Danmark og Holland har nu endeligt godkendt etableringen af det 300 kilometer langte undersøisk kabel i Nordsøen.
Aftalen mellem det danske Energinet.dk og hollandske TenneT forventes at koste 4,7 milliarder kroner og står færdigt i 2019. Kablet skal gøre det muligt at importere hollandsk strøm fra eksempelvis vindmøller. Omvendt skal Danmark kunne eksportere til Holland, når vi selv producerer for meget strøm.
Og det er en god forretning, forklarer projektleder hos Energinet.dk, Poul-Jacob Vilhelmsen:
- Danmark er et lavprisområde, mens Holland er et højprisområde. I vores ende betyder det, at producenten kan tjene på at producere strøm billigt i Danmark og sælge det dyrt i Holland, siger Poul-Jacob Vilhelmsen til DR Syd.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.