SØNDERBORG: Sønderborg Kommune ønsker at opsige kontrakten med Sønderborg kraftvarmeværk, som drives i et interessentskab med Sønderborg Fjernvarme, skriver JydskeVestkysten. En ny aftale skal tage højde for, om varmeforsyningen med affald skal blive ved med at være, som den er, og hvordan selskabskonstellationen skal se ud, så kommunen ikke risikerer ubehagelige økonomiske overraskelser på grund af bindingen. Kommunen er blevet anbefalet at ændre kraftvarmeværkets selskabsform, så det ikke fortsætter som I/S, der er uhensigtsmæssigt i forhold til EU's statsstøtteregler.
- Skal vi lave om på det, skal kontrakten opsiges nu. Vi må finde ud af, hvad der skal ske efterfølgende. Det går godt på kraftvarmeværket. Forsyningen af affald kører videre, selv om der er problemer med at opfylde mængden på 55.000 tons om året. Der er mindre affald til at forbrænde, siger teknik og mljøudvalgsformand Frode Sørensen (S).
- Det er helt udramatisk, men kommunen hæfter solidarisk i et interessentskab, og det kan blive komplekst i forhold til statsstøtteregler. Det kan komme på tale at lave selskabsstrukturen om, siger fjernevarmedirektør Erik Wolff, der også er direktør for kraftvarmeværket og understreger, det tætte samarbejde mellem kommunen, som aftager af strøm og varme, og kraftvarmeværket, som producent, forbliver uforandret.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.