dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Frederikshavn:
Solcelleprojekt må gå om – borgmesterkandidat var inhabil

Politiker i Frederikshavn gjorde ikke opmærksom på, at hun var medejer af jord til 29 hektar stor solcellepark.
4. JUN 2024 13.44

FREDERIKSHAVN: Godkendelsen af en solcellepark på 29 hektar ved Frederikshavn må nu behandles forfra, fordi byrådsmedlem Lone Haugaard (V) ikke erklærede sig inhabil, da sagen blev behandlet i byrådet i november. Det skriver Nordjyske.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/solcelleprojekt-maa-gaa-om-borgmesterkandidat-var-inhabil

GDPR