ODSHERRED: '22 indflytningsklare boliger i kanalen uden bopælspligt.' Sådan lyder noget af salgsteksten når det statslige selskab Finansiel Stabilitet, igennem ejendomsmægler Peter Norvig, forsøger at sælge 22 svært sælgelige lejligheder.
Problemet er bare, at boligerne har bopælspligt, skriver dagbladet Nordvestnyt ifølge DR Nordvestsjælland.
- Der er tale om statens ejendom, hvor man forsøger at lokke folk til at købe en bolig på falske forudsætninger. Et enigt miljøudvalg har allerede afslået af ophæve bopælspligten, og før sommerferien forklarede jeg vores holdning til Finansiel Stabilitet, og det vil jeg påny gøre dem opmærksom på, siger borgmester Thomas Adelskov (S).
Ejendomsmægler Peter Norvig mener, at kommunen har skrevet et brev til sælgeren, hvor der står, at kommunen ikke vil gennemtvinge bopælspligten, men det afviser Thomas Adelskov.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.