
GENTOFTE: Slots- og Kulturstyrelsen har fået politisk opbakning til at sætte Charlottenlund Slot og Slotshave til salg. Det oplyser Charlottenlund Slot ApS, der i dag lejer slotsbygningen af staten.
I flere år har styrelsen været i konflikt med Gentofte Kommune om brugen af fem bygninger i tilknytning til den gamle kongelige sommerresidens. Kommunen mente sig i sin gode ret til at lokalplanlægge for bygningerne, mens styrelsen modsatte sig. Den sag endte med et forlig, så kommunen planlægger nu med at etablere ungdomsboliger i en enkelt af bygningerne - den såkaldte Bilharziosebygning.
I 2017 blev Charlottenlund Slot gennemrenoveret og åbnet op for offentligheden i forbindelse med events efter årtier som lukkede lokaler brugt af Danmarks Fiskeriundersøgelser. Charlottenlund Slot ApS tager sig i dag af kulturarrangementer og udlejning af Riddersal og Havesal, mens andre firmaer lejer sig ind i de øvrige bygninger.
- Det er i dag en ret god forretning for Staten at leje kontorerne på Slottet ud til os, samtidig med, at det fra starten har været vores prioritering at åbne slottet for lokalområdet og borgerne på grund af dets historiske værdi. Og fra et samfundsmæssigt perspektiv, synes jeg virkelig, at det er synd, at man ikke ønsker at bevare serveretten over den fine kulturarv, vi har i huset, udtaler direktør for Charlottenlund Slot ApS Mads Hedegaard, der mener, at politikerne bør gå ind og revurdere Slots- og Kulturstyrelsens forvaltning af kulturarven.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.