KØBENHAVN: For første gang dokumenterer tal fra landets største realkreditkoncern, at der er områder i Danmark, hvor det er meget svært at få et lån. Tallene kommer, efter at ejendomsmæglere og lokalpolitikere har slået alarm: Realkreditinstitutter har strammet så meget op for udlånet i yderområder, at de affolkes, fordi ingen kan købe husene, når andre flytter ud. Det skriver Politiken.
I kommuner omkring København og i Jylland har Nykreditkoncernen en vækst i udlånet på over 20 pct., mens en række andre kommuner har haft meget spinkel udlånsvækst - særligt i Syd- og Vestsjælland, på Fyn og øerne. I fire kommuner er udlånet ligefrem faldet siden 2009: Ærø, Lejre, Gribskov og Langeland.
Branchetal viser, at Nykredit endda har haft større udlånsvækst end andre realkreditinstitutter.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.