HERNING: Et års betinget fængsel og 200 timers ulønnet samfundstjeneste. Det blev dommen for en 38-årig mand, der var tiltalt for hele 12 tilfælde af brandstiftelse i Vildbjerg og Aulum sidste år, skriver Herning Folkeblad. Manden skal også betale en samlet erstatning på 70.000 kr. for de skader, han forvoldte rundt omkring.
Han forklarede i retten, at det var spænding og adrenalin, som fik ham til at sætte ild til træpaller, en bil, flere containere og noget pap rundt omkring i de to byer. Manden er gift og far til to børn, og hans familie bakkede ham op i retten. Det kom frem, at han selv har opsøgt en psykolog for at få hjælp til, at tankerne om at sætte ild til noget ikke kommer op i ham igen.
Ifølge Herning Folkeblad har manden tidligere været deltidsbrandmand og har selv været med til at slukke to eller tre af de brande, han selv stod bag. Han modtog dommen.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.