dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

To forsøgsmøller i Esbjerg godkendt med udvidet høring

KORT NYT
20. DEC 2018 8.31

ESBJERG: Plan & Miljøudvalget i Esbjerg har nu efter et længere tilløb godkendt yderligere to 200 meter høje forsøgsmøller i Måde, hvor der i forvejen står to, skriver JydskeVestkysten.

Tilladelsen har været tæt på før, men Planklagenævnet ophævede i januar i år både zonetilladelse og dispensation, da afstandskravet til nabobeboelse ikke var overholdt. Der krav er på fire gange møllernes totalhøjde. Høringen blev omfangsrig, da både Retten i Esbjerg og nævnet har vurderet, at naboerne grundet møllernes omfang har en 'betydelig større interesse' end i tilsvarende sager. Så borgere med bopæl ud til 2,7 kilometer fra møllerne er blevet hørt.

- Møllerne er planlagt af staten, og byrådet er forpligtet til at efterkomme en overordnet planlægning. Vi kan ikke give afslag, når projektet lever op til kravene. Nu kommer der to yderligere møller op, men samtidig er der fjernet ti mindre møller, og der fjernes yderligere to små møller - allesammen nogle, der formentlig støjer mere, fordi de er ældre, siger udvalgsformand Karen Sandrini (S) til avisen.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/to-forsgsmller-i-esbjerg-godkendt-med-udvidet-hring

GDPR