KØBENHAVN: Københavns Kommune vil forsøge sig med en pantordning på skrald, hvor man for eksempel kan få to kroner for at aflevere en fastfood-emballage eller et cigaretskod. Når der bliver ryddet op i indre by, er der ingen flasker eller dåser i affaldssækkene, da der pant på dem, oplyser DR København.
- Vi vil udvide det til at omfatte pizzabakker, cigaretskod og andre former for affald, som vi slås med. Det er nogle tanker, vi har, og nu skal vi til at undersøge, hvordan vi rent praktisk kan gøre det, siger serviceområdechef i Teknik og Miljøforvaltningen Jon Pape.
Det er endnu ikke tilladt for kommuner at tage pant på forskellige ting, men København har søgt om tilladelse hos Indenrigsministeriet gennem frikommune-ordningen. Kommunen har tidligere med succes lavet et forsøg med pant på pizzabakker og papirsposer hos 7-eleven, siger Jon Pape.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.