dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Trafikselskab vil indrette 'kys og kør'-holdepladser

KORT NYT
29. JUL 2015 7.28

NORDJYLLAND: Nordjyllands Trafikselskab vil bruge 22 mio. kr. på at renovere stoppesteder i hele regionen og blandt andet udstyre flere af dem med en 'kys og kør'-holdeplads, skriver Nordjyske. De 500 stoppesteder, der skal fornyes, ligger primært i tyndtbefolkede områder ved regionale busruter.

I Nordjyllands Trafikselskab, der ejes af Region Nordjylland og de 11 kommuner i den, fortæller direktør Jens Otto Strørup, at netop busstoppestederne længe har skrabet bunden i trafikselskabets tilfredshedsundersøgelser.

Derfor skal de nu gøres til en del af den samlede oplevelse af den kollektive trafik, så det indtænkes, hvordan passageren kommer helt frem eller helt hjem. Foruden 'kys og kør'-holdepladserne, hvor pårørende kan tage ordentlig afsked med deres rejsende familiemedlem, bliver der også gratis wifi på disse knudepunkter.

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/trafikselskab-vil-indrette-kys-og-koer-holdepladser

GDPR