
AABENRAA: Transportklyngen GateDenmark skal nu samle transportsektoren i hele Aabenraa Kommune. GateDenmark skal således forstås som en fællesbetegnelse for de mange transport-, service- og logistikvirksomheder, der findes i og omkring Padborg Transportcenter, i Aabenraa Havn samt i resten af Aabenraa Kommune, oplyser kommunen.
Transport handler i høj grad om samspillet mellem kunder og leverandører, service af transportvirksomheder samt dataforbindelser, der er gearet til at holde alle implicerede parter i dialog med hinanden hele vejen fra a til b. De kompetencer har man i GateDenmark.
Padborg Transportcenter og Aabenraa Havn begyndte med at markedsføre sig under fællesbetegnelsen GateDenmark for at synliggøre alle de muligheder, man åbner op for, hvis man som virksomhed vælger at etablere sig i området.
Den politiske opbakning kommer blandt andet til udtryk ved, at man er ved at samle lokalplanerne i Padborg-området til én fælles lokalplan. Det vil lette det administrative arbejde betragteligt for virksomhederne i området, der ønsker at udvide eller etablere sig.
Derudover arbejdes der for, at Padborg bliver testområde for det nye 5G-netværk, der forventes rullet ud fra 2019-2020.
Et team af aktører fra området er nedsat i et udvalg til at varetage markedsføringen af GateDenmark. Medlemmerne af udvalget er Business Aabenraa, Aabenraa Erhvervsforening, Padborg Transportcenter, Aabenraa Havn samt Aabenraa Kommune. Dertil er der hyret en markedsføringskonsulent til at være tovholder på den daglige markedsføring.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.