dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
59 borgere i Odense forsøger igen at få erstatning for støjgener pga. byens letbane.
Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

59 borgere forsøger igen at få erstatning for letbanestøj i Odense

Borgerne har tidligere fået afslag på erstatning, men forsøger nu igen. Hvis ikke det lykkes denne gang, er de klar til at gå rettens vej.
4. NOV 2025 13.33

ODENSE: Borgmester i Odense Peter Rahbæk Juel (S) beklagede sidste år støjgener med byens letbane. Det skete i forbindelse med, at 95 borgere klagede over støjgener og krævede erstatning.

På nær i et enkelt tilfælde vurderede Ekspropriationskommissionen, som skulle undersøge erstatningssagerne, at borgerne ikke havde krav på erstatning.

Nu forsøger 59 borgere igen, og i dag får de besøg af en ny kommission, nemlig Taksationskommissionen, som skal undersøge de nye erstatningssager. Det skriver DR.

- Vi har taget sagen videre til Taksaktionskommissionen, for vi vil have erstatning for de gener, letbanen giver os. Der er stadigvæk støj og vibrationer. Intet er sket. Og hvis vi taber her, så kommer det videre til en retssag, siger Jesper Thinggaard Sørensen, en af de 59 borgere.

Borgerne anfægter særligt kommissionens støjmålinger, som blev udarbejdet sidste år i forbindelse med den første klagesag. 

- Vi håber, at vi kan overbevise dem om, at de beregninger, de ligger inde med, er forkerte. For det er netop beregninger, der er lavet, og som ikke afspejler virkeligheden, siger Jesper Thinggaard Sørensen til DR.

Støjmålinger forkerte fra begyndelsen

Både Odense Letbane og kommunens borgmester har tidligere erkendt, at selskabets egne støjmålinger i forbindelse med opførelsen af letbanen var fejlagtige.

Det skete, efter at mediet MobilityTech på baggrund af aktindsigt i interne mails afslørede, at Odense Letbane bad en ekstern støjrådgiver om at bruge en metode, som endte med at undervurdere støjpåvirkningen.

Støjmålingerne blev nemlig foretaget på jorden udendørs, og den metode følger ikke Miljøstyrelsens retningslinjer for at måle inde i de huse, som vil blive berørt af støj. Resultaterne af de udendørs målinger var markant lavere end de indendørs målinger, som blev taget på et senere tidspunkt.

Odense Letbane har ingen bemærkninger til den nye klagesag, men afventer det videre forløb med taksationskommissionen.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/59-borgere-forsoeger-igen-at-faa-erstatning-for-letbanestoej-i-odense

GDPR