

Der bliver holdt øje med vejrudsigterne hos det danske beredskab, for Beredskabet er så presset af besparelser og nye overenskomster, at man mangler hver tredje mand i marken. Det skriver DR Syd.
Store storme vil derfor resultere i en langsommere oprydning og overarbejde for de ansatte i Beredskabet. Det fortæller Ulrik Mosekjær, der er tillidsmand på Beredskabscenteret i Sydjylland i Haderslev.
- Et oprydningsarbejde, der strækker sig over mere end et par dage, vil simpelthen lægge os ned. Vi vil under ingen omstændigheder kunne løse sådan en opgave uden at bryde arbejdsmiljøloven, siger han til DR Syd.
Flere penge til Beredskabet er en del af regeringens 2025-plan. Men indtil regeringen kan finde et flertal for planen, må beredskabscentrene klare sig med den bemanding, de har nu.
Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) svarer i en skriftlig redegørelse:
- Beredskabsstyrelsens økonomi er i øjeblikket fastlagt i stemmeaftalen om redningsberedskabet, som udløber i 2017. Stemmeaftalen sikrer blandt andet, at der opretholdes statslige beredskabscentre i alle dele af landet. For regeringen er det afgørende, at vi har et tidssvarende beredskab, der kan håndtere svære situationer.
mfa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.